רטיבות בקיר – כל הגורמים והפתרונות לבעיה

drop 15

רטיבות בקיר איננה מגיעה ברגע אחד בו קיר לבן לפתע הופך למלא בעובש. רטיבות בקיר, הינה תוצאה של תהליך מתמשך של מים אשר חודרים את הקירות ומתמקמים בתוכם. מעבר למפגע האסתטי בקיר של הבית, ישנו גם מפגע בריאותי גדול מאוד כאשר ישנה רטיבות בקירות. שאיפת עובש לריאות היא סכנה ממשית לבריאות ועלולה להביא לקושי נשימתי ואף למחלות ריאה שונות, בעיקר כאשר מדובר ברטיבות אשר נמצאת על קירות חדר השינה בו אנחנו נמצאים כל שעות הלילה במצב בו הגוף רפוי ונושמים עמוק את כל החיידקים – ישירות פנימה. על אף כל האמור לעיל, חשוב לבדוק את מקורה של הרטיבות טרם נכנסים ללחץ וחרדות מיותרות, יתכן שהרטיבות הינה תוצאה של לחות בחדר ושניתן לפתרה באחת על ידי ניקיון באמצעות סמרטוט טבול באקונומיקה. חברת איתור נזילות, מבצעת סקירות ובדיקות באשר למקורה של הרטיבות בבית או במשרד. במידה וישנה רטיבות אצלכם באחד הקירות ואינכם בטוחים מה מקורה, מומלץ להזמין איש מקצוע שיאתר את מקור הבעיה ויבדוק שלא מדובר בנזילה פנימית. יתכן והבעיה תצריך איתור נזילות אשר אינן נראות כלפי חוץ.

רטיבות בקיר – האם אפשר לתקן זאת וכיצד?

כמובן שניתן לתקן רטיבות בקיר אך מוקדם יותר יש צורך באיתור הסיבה לכך שישנה רטיבות. במידה ואתם מתגוררים בבניין רב קומות אשר כל קירותיו החיצוניים מלאים בעובש, סביר כי הסיבה לרטיבות הינה שונה ממצב בו יש רטיבות בקיר מסוים בבית. לרוב אנחנו נתקלים ברטיבות בחדרי מקלחת, ודירות אשר ממוקמות בקומה העליונה, אך קיימים מצבים נוספים של רטיבות על קירות – רטיבות בקיר פנימי, רטיבות בקיר חיצוני ורטיבות בתקרה. תיקון רטיבות בקיר ניתן לעשות אך ורק לאחר מאתרים את הבעיה, לא יעזור אם רק תנקו את העובש שהצטבר עם חומרי ניקוי – הרטיבות תחזור במהרה אם לא תפתרו את הבעיה מהשורש וזו עושים באמצעות חברת אינסטלציה כגון: איתור נזילות – אשר יכולה למצוא את מקור הבעיה בעזרת אמצעים וציוד ייעודי.

רטיבות בקיר איתור נזילות
רטיבות בקיר פנימי איתור נזילות

רטיבות בקיר פנימי – מה סיבות לכך?

רטיבות בקיר פנימי יכולה לנבוע משתי סיבות עיקריות האחת הינה כאשר ישנו חדר שאינו מאוורר מספיק ויש בו לחות גבוהה, זה יכול להוביל כך שעל הקירות תיווצר רטיבות, סיבה שניה היא כאשר ישנו פיצוץ בצינור כלשהו ומים מחלחלים פנימה אל תוך הקיר. בכדי למנוע את הידרדרות המצב יש לבצע בדיקה על ידי איש מקצוע שיאתר את הסיבה לכך שישנה רטיבות בקיר ויציע פתרון הולם עבור הבעיה.

מה עושים כאשר ישנה רטיבות בקיר חיצוני?

רטיבות בקיר חיצוני נגרמת ברוב המקרים בחודשי החורף כאשר כמות הגשמים גבוהה מאוד והמים עלולים לחלחל לתוך הקירות. בכדי למנוע רטיבות בקיר מסוג זה, כדאי לבצע איטום של הגג טרם מתחיל החורף ולבדוק את חורי הניקוז ותקינותם, מצב בו הניקוז תקול מביא לעמידתם של מים למשך שעות ארוכות ותכונתם של המים הינה לחלחל אל הקירות כאשר אין להם דרך להתנקז.

רטיבות בקיר חיצוני איתור נזילות
תיקון רטיבות בקיר איתור נזילות

תיקון רטיבות בקיר

לאחר איתור רטיבות ואחרי שאיש מקצוע יבחן את המצב ויאבחן את הסיבה לכך שנוצרה רטיבות בקיר – בין אם הרטיבות חיצונית, פנימית או על תקרת הבית שלכם – הוא יציע עבורכם פתרון. ככל שהבעיה תיגרר לתקופת זמן ארוכה יותר, כך הפתרון יהיה מסורבל יותר, לכן, בכדי למנוע נזק מתמשך, חברת איתור נזילות ממליצה להזמין שירות מקצועי לאיתור הסיבה לרטיבות בהקדם האפשרי ולבצע תיקון רטיבות בקיר בהקדם האפשרי.

שאלות ותשובות - רטיבות בקיר

רטיבות בקירות חיצוניים נגרמת מלחות יתר, נהוג לחשוב שזה קורה רק בחורף, אך דווקא בקיץ הישראלי כאשר אחוזי הלחות מגיעים ל -70 ול- 80 אחוזים, הבעיה מתגברת. הטיפול בבעיה של רטיבות בקירות חיצוניים מצריכה שירות של איתור מקור הבעיה וטיפול נקודתי בה – אין סיבה אחת שיכולה לגרום לכך שתהיה רטיבות חיצונית ולפיכך אין גם פתרון אחד לכך.

רטיבות בקיר אפשר לפתור בעזרת חומר מחטא אך ורק כאשר מדובר בבעיה שאינה קשורה בנזילה פנימית. רטיבות אשר נוצרת בשל מצב בו בחדר עצמו אחוזי לחות גבוהים (כמו חדר האמבטיה לדוגמה) ניתן לפתור על ידי שימוש בחומר מחטא וכמובן דאגה לאוורר את החדר ולהוריד את אחוזי הלחות בו בעזרת הפעלה של תנור חימום או מפזר חום.

אין דרך לדעת בוודאות ממה נובעת הנזילה ללא הזמנת איש מקצוע. אך ורק אינסטלטור מקצועי יוכל לאתר את מקור הרטיבות וימליץ לכם על פתרונות אפשריים לבעיה.

תקרה המתמלאת בעובש בל עונת חורף, הינה תופעה מאוד שכיחה בעיקר בבניינים ובבתים ישנים. הסיבה לכך הינה – דליפת מים מהגג, סתימות בחורי הניקוז ולעתים שני המקרים יחד. בכדי לפתור את בעית העובש בתקרה עליכם להזמין איש מקצוע שקודם כל יאתר את הבעיה ואת הסיבה לעובש, לאחר מכן יציע את הפתרונות – לכל בעיה פתרון משלה. אם מדובר בגג דולף, ודאי יהיה צורך למצוא את מיקום הדליפה ולאטום את החורים, במידה ומדובר במערכת ניקוז תקולה, יהיה צורך בתיקונה.

רטיבות אינה בריאה ומוטב לטפל בה באופן מיידי – נשימה של עובש לריאות פוגעת במערכת הנשימה באופן ישיר. בעיקר הסכנה ממשית כאשר מדובר בחדר שינה.